درماتولوژی

تاثیر مثبت نوردرمانی با فراپرتوی بایوپترون از نظر بالینی برای درمان اختلالات و مشکلات پوستی در بزرگسالان و کودکان تأیید و اثبات شده است. استفاده از نور درمانی با فراپرتو یک واکنش بیولوژیکی در سطح و عمق پوست ایجاد می‌کند که به نام تحریک زیستی (bio-stimulation) شناخته می­‌شود. به طور خاص فراپرتوی بایوپترون می­‌تواند منجر به نابودی برخی باکتری‌های مورد هدف مانند باکتری‌های بوجود آوردنده آکنه شود و آنها را از بین ببرد. همچنین درمان با بایوپترون می‌تواند برای بهبود زخم‌های باقی مانده که در اثر بیماری‌های مختلف پوستی ایجاد شده اند نیز مفید باشد (به عنوان مثال آکنه گسترده).

دستگاه درمانی منحصر به فرد فراپرتوی بایوپترون می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات پوستی را درمان کند. از جمله عفونت‌های ناشی از ویروس‌ها و یا باکتری‌ها و همچنین حملات ویروسی و باکتریایی که دهان و مخاط را تحت تأثیر قرار می‌دهد:

 • آکنه
 • اگزما
 • پسوریازیس
 • درماتیت آتوپیک
 • هرپس سیمپلکس
 • هرپس زوستر
 • زخم
 • بیماری لثه
 • التهاب مخاط دهان
 • التهاب لب ها
 • زخم تبخال

بایوپترون فرآیندهای بازسازی پوست را تنظیم می‌کند، سرعت تولید کلاژن، الاستین و فیبروبلاست‌ها را بهبود می‌بخشد تا لایه‌های سالم پوست را بازسازی و حفظ کند. همچنین فراپرتوی بایوپترون باعث بهبود گردش خون مویرگی و افزایش سرعت بهبود وضعیت پوست می‌شود. در طول کل فرآیند درمانی بر روی ضایعات پوستی توسط فراپرتوی بایوپترون، التهاب، درد و میزان عفونت کاهش می‌یابد.

فراپرتوی بایوپترون چگونه مشکلات پوستی را درمان می‌کند؟

فراپرتوی بایوپترون میزان تحرک و مهاجرت فیبروبلاست‌ها را افزایش می‌دهد:

در هر اختلال پوستی، بازسازی مجدد ساختار طبیعی پوست یک روند اساسی است. فراپرتوی بایوپترون تحرک فیبروبلاست های تازه تشکیل شده را افزایش می دهد که این امر یک فرآیند مهم برای تسریع بهبود ساختار پوست می­ باشد.

فراپرتوی بایوپترون تولید کلاژن را افزایش می دهد:

کلاژن یک پروتئین ضروری برای کل بدن است. کلاژن پشتیبان پوست است و استحکام و کشش لازم برای حرکت و عملکرد سالم را در آن ایجاد می کند. فراپرتوی بایوپترون با افزایش تولید کلاژن درون زا (اندوژن) ، ساختار و ثبات لازم پوست را به ارمغان می آورد. (De Melo et al.، 2016).

فراپرتوی بایوپترون گردش خون مویرگی را بهبود می بخشد:

مویرگ ها (کوچکترین رگهای خونی) وظیفه تأمین اکسیژن و مواد مغذی به بافتها و سلول های ما و همچنین دفع مواد سمی را بر عهده دارند. فراپرتوی بایوپترون جریان خون در مویرگ های تابش یافته را افزایش می دهد و نتیجتا میزان اکسیژن و مواد مغذی در دسترس را افزایش می دهد.

فراپرتوی بایوپترون باعث رگ زایی می شود:

بافتهای آسیب دیده اغلب با خون رسانی ضعیف مشخص می شوند که این امر می تواند روند بهبودی را کند و به تعویق بیندازد. فراپرتوی بایوپترون باعث ایجاد رگ زایی و ایجاد مویرگ های جدید می شود. افزایش تعداد و همچنین رشد طول مویرگ ها در اثر تابش فراپرتوی بایوپترون به بازسازی سریع تر بافت سالم و کاهش زمان درمان کمک می کند.  (گاسپاریان و همکاران ، 2010).

فراپرتوی بایوپترون عفونت های باکتریایی سطحی را از بین می برد:

برخی از مشکلات پوستی توسط باکتری ها ایجاد می شود و همچنین در کنار آن وجود خود باکتری مشکلات پوستی را بدتر نیز می کند. فراپرتوی بایوپترون حاوی نور آبی است ، که به دلیل اثر ضد میکروبی ذاتی خود بدون ایجاد حساسیت بسیار مشهور است. فراپرتوی بایوپترون بدلیل وجود نور آبی از ایجاد عفونت باکتریایی جلوگیری می کند (Opel و همکاران ، 2015).

فراپرتوی بایوپترون التهاب را کاهش می دهد:

التهاب در برخی از علائم پوستی یک عارضه جانبی رایج است که می تواند وضعیت بافت را بدتر کند. فراپرتوی بایوپترون تولید سایتوکین های پیش التهابی مانند IL-6 و TNF-a را توسط لنفوسیت ها در منطقه تحت تابش کاهش می دهد و در نتیجه به طور موضعی التهاب اپیتلیوم آسیب دیده را کاهش می دهد

فهرست